زندگینامه شهید

نویسنده: admin - 1397/05/30
7-min

زندگی نامه شهید حاج احمد مایلی

احمد مایلی، معروف به حاج احمد (متولد ۱۳۳۵/۱/۴تهران)(شهادت۱۳۹۵/۷/۱۹ ایرانشهر) فرمانده یگان ویژه هوایی صابرین و قرارگاه هوایی قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. وی از اعضای سابق هوابرد نیروی زمینی سپاه پاسداران نیز بود.

محل تولد: تهران امام زاده حسن علیه السلام(دارالشهدای تهران)
تاریخ تولد: ۱۳۳۵/۱/۴
محل شهادت: سیستان و بلوچستان(ایرانشهر)
تاریخ شهادت: ۱۳۹۵/۷/۱۹(شب تاسوعای حسینی)
مزار مطهر(آستان مقدس امامزاده حسن علیه السلام تهران)
تابعیت: ایرانی
دین: اسلام
مذهب: شیعه
طول خدمت: ۳۳سال
درجه: سردار
جنگ ها: جنگ ایران و عراق
نیرو: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
فرماندهی: یگان ویژه هوایی صابرین – قرارگاه هوایی قدس نزسا
عملیات های مهم: درگیری با گروهک تروریستی پژاک- درگیری با گروهک تروریستی جندالله(جندالشیطان)

وی جزء نخبگان و رکوردداران پرش چتربازی (سقوط آزاد) در سطح نیروهای مسلح محسوب میشد و متخصص در علوم و فنون هوایی، بارریزی سنگین هوایی،هلی برن، غواصی، دفاع شخصی و کاراته بود. همچنین شهید حاج احمد مایلی جزء اساتید در رشته های چتربازی تاکتیکال، چتربازی اتوماتیک، چتربازی سقوط آزاد، بارریزی هوایی، تدارکات هوایی، پارگلایدر، پاراموتور، کایت موتوردار و جایروکوپتر و هواپیماهای فوق سبک به شمار می رفت.

حاج احمد مایلی در تاریخ(۱۳۹۵/۱/۴) در محله امام زاده حسن (دارالشهدای تهران) متولد شد.
وی تحصیلات دوران ابتدایی خود را در مدرسه ارونقی کرمانی و دوران متوسطه را در دبیرستان آذرمهر و دیپلم خود را از هنرستان دریافت کرد.
وی از همان دوران قبل از انقلاب به دلیل علاقه به ورزشهای هوایی و هیجانی، به آموختن چتربازی در کلوپ پرواز شاهنشاهی پرداخت و به عنوان یکی از بهترین شاگردان در این رشته محسوب میشد.

دوران انقلاب:

سالهای شروع مبارزات انقلاب اسلامی مصادف بود با دوران سربازی ایشان و به این دلیل که حاج احمد مایلی با نفس حضرت امام خمینی(رحمة الله علیه) به انقلاب اسلامی و آرمان های آن علاقه مند گشته بود، اولین جرقه حرکت انقلابی ایشان با ترک پادگان به دستور امام انجام شد و از همان دوران در تمامی راه پیمایی ها و دیگر فعالیت ها بر علیه رژیم پهلوی حضوری موثر داشت و دوستان و هم محلی های خود را نیز به این امر دعوت میکرد.
وی پس از پیروزی انقلاب نیز به همراه دوستان و دیگر جوانان در مساجد و کمیته ها به برقراری نظم و امنیت در محلات میپرداخت و همچنان با جریان های ضد انقلاب و منافقین مبارزه میکرد و از معدود افرادی بود که در محل کسب خود عقاید خود را به صورت آشکار بیان میکرد و همچنین به دفاع از آن ها میپرداخت.

دوران جنگ ایران و عراق

با آغاز جنگ ایران و رژیم بعث عراق و شنیدن خبر حمله به خرمشهر، حاج احمد در قالب نیروهای جنگهای نامنظم برای دفاع از کشور عازم خرمشهر شد. پس از آن مدتی به سوی جبهه های غرب رفت و مدتی در اسلام آباد و دهلران به جهاد خود ادامه داد. همچنین ایشان در منطقه عملیاتی موسیان حضور داشتند.
حاج احمد مایلی در دوران جنگ ایران و رژیم بعث عراق در عملیات های والفجر، مرصاد و خیبر شرکت داشته است.
ایشان زمانی را هم که در جبهه نبودند، به آموزش نیروهای نظامی و انقلابی میپرداخت که یکی از عمده فعالیتهای ایشان بود.
وی در دوران جنگ نیز به صورت رسمی به استخدام سپاه پاسداران درآمد.
داود برادر کوچکتر شهید حاج احمد مایلی نیز در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید.

بعد از جنگ

سردار حاج احمد مایلی، بعد از جنگ در بیشتر عملیاتهای مبارزه با اشرار و قاچاقچیان در مناطق عملیاتی کردستان و مناطق مرزی سیستان و بلوچستان حضور داشته و در دفاع از حریم اهل بیت و آموزش نیروهای جهان اسلام از جمله حزب الله لبنان نقش مهم و تاثیرگذار داشتند و با راه اندازی گشتهای هوایی در مناطق مرزی سیستان و بلوچستان در ایجاد امنیت این منطقه استراتژیک بسیار موثر بودند.

شهادت

همزمان با شب تاسوعای حسینی سال ۱۳۹۵ استاد خلبان سردار حاج احمد مایلی در بازگشت از یک عملیات شناسایی در نقطه صفر مرزی ایرانشهر به درجه رفیع شهادت نائل شد.

تقدیرنامه ها

سال ۱۳۹۵- دست نوشته مبارک مقام معظم رهبری آیت الله سید علی خامنه ای(مدظله العالی) بر روی تصویر برادران شهید مایلی

فرمانده کل سپاه پاسداران«سرلشکر عزیز جعفری»

فرمانده قرارگاه قدس«سردار سرتیپ محمد مارانی»

یگان ویژه صابرین

یگان ویژه فاتحین

سپاه محمد رسول الله«ص»

یادبود از نخستین یادواره شهدای مدافع حرم گردان حیدر کرار