فاتحین تهران؛ ۱۶ سال فعالیت یکی از حرفه‌ای‌ترین یگان‌های ویژه

فاتحین تهران؛ ۱۶ سال فعالیت یکی از حرفه‌ای‌ترین یگان‌های ویژه

نویسنده: admin - 1398/11/24

نیروهای فاتحین علی‌رغم طی کردن مراحل آموزشی سخت و طاقت‌فرسا، از تخصص و تجربه کافی برخوردارند و در مواقع حساس درست عمل می‌کنند. ما با وجود اینکه بسیجی هستیم ولی تخصصی کار می‌کنیم و به جرات می‌گوییم که برخی از نیروهای فاتحین معادل و نیروی هم‌طراز ندارند.

از نزدیک به ۲۰ سال پیش، سپاه‌های تمامی استان‌های کشور جهت افزایش قدرت در عملیات‌ها و ماموریت‌ها و همچنین چابک‌سازی نیروهای رزم‌آور خود، «یگان‌های فاتحین بسیج» را در درون خود تشکیل دادند. سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در تاریخ ۳۰ مهر سال ۹۵ و در یادواره شهدای مدافع حرم فاتحین، با بیان لزوم گسترش فاتحین در کل کشور، گفته بود «افتخار یگان فاتحین این است که هر تلاشی که می‌کند، داوطلبانه است.»

فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع)
یگان ویژه فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران نیز در سال ۱۳۸۰ با انجام آموزش‌های تخصصی شکل گرفت و پس از گذشت مدت کوتاهی، به یکی از حرفه‌ای‌ترین‌ یگان‌های ویژه تبدیل شد. تا پیش از آغاز حمله گروهک‌های تکفیری به سوریه و عراق و به دنبال آن کمک مستشاری برای دفاع از حرم‌های مطهر اهل بیت(ع) در این دو کشور، شاید عده کمی از مردم، نام «یگان ویژه فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران» را شنیده بودند. 

اساتید
یگان فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران، در ابتدا با تدریس و مربی‌گری اساتیدی شکل گرفت که هر کدام نفرهای اول کشور در رشته‌های تخصصی خود بودند.

شهید «احمد مایلی»که مدتی فرمانده گردان هوایی یگان ویژه صابرین نیروی زمینی سپاه بود و در سطح نیروهای مسلح یکی از زبده‌ترین اساتید سقوط آزاد و پرواز با هواپیمای فوق سبک به شمار می‌رفت، از جمله مربیان یگان فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) بود. سردار «محمد ناظری» نیز که به عنوان فرمانده یگان تکاوری نیروی دریایی سپاه در تربیت و آموزش یگان‌های تخصصی و حرفه‌ای نیروی دریایی سپاه و فرماندهی یگان‌های تکاوری و هوابرد این نیرو خدمات ارزنده‌ای داشت، از جمله مربیان این یگان بود. هر دو این اساتید در سال ۱۳۹۵ به فیض شهادت رسیدند.

آمادگی
اکنون که ۱۶ سال از عمر یگان فاتحین استان تهران می‌گذرد، نیروهای آن به نیروهایی جنگاور، آموزش‌دیده و کاملا حرفه‌ای تبدیل شده‌اند. آنها در چندین ماموریت و رزمایش، بازدهی بالای خود را نشان داده‌ و توانایی‌های خود را به اثبات رسانده‌اند. «مهدی هداوندی» فرمانده یگان فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) در این رابطه می‌گوید: «نیروهای فاتحین علی‌رغم طی کردن مراحل آموزشی سخت و طاقت‌فرسا، از تخصص و تجربه کافی برخوردارند و در مواقع حساس درست عمل می‌کنند. ما با وجود اینکه بسیجی هستیم ولی تخصصی کار می‌کنیم و به جرات می‌گوییم که برخی از نیروهای فاتحین معادل و نیروی هم‌طراز ندارند.»

منبع : خبرگزاری میزان